Porady Psychologa

To co nowe i trudne, wcale nie musi być niedobre.

Należy dziecko przygotować do takich sytuacji, aby potrafiło sobie z nimi poradzić.

• Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
  • Pożegnanie powinno odbywać się bez pośpiech, ale jednocześnie bez zbędnego przedłużania samego momentu rozstania.
  • Nie zabieraj dziecka  do domu, kiedy płacze przy rozstaniu, jeśli zrobisz to, choć raz będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
  • Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby kilka dni odprowadzał je do przedszkola tato, rozstania z tatą są mniej bolesne.
  • Wyrabiaj samodzielność dziecka w jedzeniu, myciu rąk, korzystania z toalety, ubieraniu się, rozbieraniu. Im dziecko jest bardziej samodzielne, tym łatwiej dostosować się do nowych warunków.
  • Ubranie dziecka musi być wygodne, nie może sprawiać kłopotów. Należy unikać spodni na szelkach, rękawy swetra lub bluzki muszą być łatwe do podciągania. Buty i kapcie najlepsze są bez wiązania lub zapinane na rzepy.
  • Rodzice nie powinni spóźniać się z odbieraniem dziecka, zwłaszcza jeśli obiecali, że przyjdą wcześniej.
  • Dziecko ma prawo płakać. W ten sposób wyraża swój smutek, wyładowuje napięcie, jakie w nim narosło.
  • Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiedziało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny  stres.
  • Pamiętaj! Żegnaj i witaj swoje dziecko z uśmiechem!